هم‌میهنان ترکمن، ایرانی هستند

اینجا ایران است با گروه‌های جمعیتی در هم تنیده و خُرده‌فرهنگ‌های پیوسته و پویا، نه «کشور اقوام!».

در فلات ایران، امروزه نه تُرک واقعی داریم و نه غیرواقعی. آنچه هست در یکصد سال اخیر و با تلاش‌های پیگیر دانشگاه حیفا پدید آمده و نامش «خود‌تُرک‌پنداری» است.

هموطنان عزیز ترکمن را به صِرف یدک کشیدن تنها یک نام (ترک-من)، نمی‌توان تُرک دانست و نامید. زیرا بر خلاف تصور همگان، در مناطق ترکمن‌نشین از ایران تا عشق‌آباد، شما بیشتر با چهره‌هایی کاملا ایرانی روبرو هستید تا چشم‌بادامی. همین مقدار مشاهدۀ چشم‌های بادامی هم بیشتر حاصل کوچ و کوچاندن‌های با شیوۀ استالینی بوده است، تا یک فرآیند طبیعی.

در ژنتیک انسانی، ژن مسئول چشم بادامی، یک ژن «غالب» است که تا چند نسل می‌پاید و بروز می‌کند. وگرنه بر پایۀ «ژنتیک جمعیت» می‌دانیم که محتوای ژنتیکی مهاجران، در هر نسل به میزان 50 درصد در مقابل پشتوانۀ ژنتیکی بومیان کاهش می‌یابد تا به سوی صفر میل کند.

زبان هموطنان مناطق ترکمن‌نشین نیز مانند همۀ ایرانیان و ایرانی‌تباران «فارسی» است، و تنها به عنوان «زبان محلی» از گفتار شیرین ترکمنی برای رتق و فتق امور شخصی خویش بهره می‌جویند.

دربارۀ اثبات موضوع روشن «ایرانی و غیرترک بودن» مردم استان‌های شمال‌غرب کشور هم وقتمان را هدر نمی‌دهیم. شیوۀ تکلم کنونی ایشان نیز نه زبان است، نه گویش و نه لهجه - بلکه یک شیوۀ تکلم یا کریول - است، یعنی ترکی آذربایجانی با پایۀ آذری است.

باید دانست، پذیرش خودانگاره‌های القایی، منجر به پدید آمدن هویت‌های غیرواقعی خواهد شد که خود تهدیدکنندۀ هویت ملی می‌باشند.

توهین و کاربرد الفاظ زشت، کاری مذموم است؛ که البته بیشتر از سوی همان متوهّمان خودترک‌پندار به کار گرفته می‌شود.

/ 8 نظر / 42 بازدید
رضا

درود بر نویسنده

تبریزی

این بلواها رو شماری بیسواد و نادان بنام پان ترکها به راه انداخته اند که مزدور بیگانگان هستند.در اریایی بودن همه مردم ایران شکی نیست.ترک زبان بودن به معنی ترک تبار بودن نیست.

زنجانی

اگه نیاکان ما از اون جهان بیان زبونشون بند می یاد هنگامی که زبان ما رو نمیفهمن اونا که ترک زبان نبودن.ما ترک تبار نیستیم.این رو همه بدونن.جالب بدونید در زنجان به دهاتی ها میگن ترکها.

ازادیخواه

شوونیست فارس کار خودشو کرد. اول قزوین فارس شد. بعد زنجانی ها و حالا هم اورمیه و تبریز. انشالله یک قومی هم پیدا خواهد شد که بینی شما فارسهارو بعد از بین رفتن اذریهای بی غیرت ایران(نه ترکان اصیل و با عرضه که هرگز از بین نخواهند رفت) به خاک بماله. همون طور گه در گذشته مغول و عرب و افغانی اجداد شما رو مورد مرحمت قرار دادن

پان‌ ایرانیسم، ملغمه‌ای از بیسوادی و مالیخولیا است.

عرضه نداری حرف حسابو جواب بدی و نظراتو حذف میکنی. بیریشه افغانی چند ده میلیون چشمبادامی فارسزبان تو ازبکستان و افغانستان و تاجیکستان پس چی هستن؟ مگه نژاد و زبان یک قوم به شکل چشم مربوطه بیسواد گندپراکن؟؟؟؟

شیوۀ تکلم کنونی ایشان نیز نه زبان است، نه گویش و نه لهجه - بلکه یک شیوۀ تکلم یا کریول - است، یعنی ترکی آذربایجانی با پایۀ آذری است عجب!!! عجب پس ترکی ما بر پایه اذری است من خودم زبان مادریم پارسی است ولی باید گفت که فارسی بیشتر به کریول بر پایه عربی شبیه است تا تورکی بر پایه زبان من دراوردی اذری ساخته مرحوم کسروی که پدر زیست شناختیش پدر بزرگ من بود

محمد

این زن پارس نیست چون پارسها رنگ پوستشان سیاه و بینی دراز و بزرگ و همچنین زشت سیماهستند وی کاملا ترک هست اقای بیسواد و احمق ... ترک به معنای زیباروی و خوشگل هست و ترک اذربایجانی با ترک ترکیه و ترکمن و ازبک و قیرقزی اصلا تفاوت ندارد همچنانکه پارس ایرانی با افغانی و تاجیک اصلا فرقی ندارد جدا عجب هم نژادهایی دارید باعث افتخاره ضمنا شما اریایی نیستید چون اصلا شبیه آلمانی ها نیستید شبیه افغانی ها هستید و آلمانیها بارها این موضوع را تکذیب نموده اند

اصفهانی

خیلی عجیبه وقتی میخواید بگید ما اذربایجانی ها ترک نیستیم عکس مردای نصف سیبیل میزارید از ترکمن ها میگید ترک این طوری میشه الان این طوری میگید که ترکمن نشانه ی ترک بودن نیست یباره بگو ترک اصلا وجود نداره